Nowy pieco-kominek w historycznym garniturze

Pewien piec kaflowy przeleżał 20 lat w piwnicy… 

Został rozebrany jeszcze przez dawnego właściciela mieszkania a nowy nabywca zdecydował się na odbudowę w tym samym miejscu dopiero po kilkunastu latach.

Piec miał być piecem ale z dużą wizją ognia. 

Zaczęliśmy od oczyszczenia i konserwacji zabytkowych kafli pochodzących z wytwórni HERRMANN LILGE. OFENFABRIK

Kafle pochodziły z Giebułtowa czyli z dawnego Gebhardsdorf w powiecie lwóweckim w województwie dolnośląskim.

Kaflarnia powstała w 1877 roku. Jej pierwszym właścicielem był Herrmann Lilge. W 1885 roku fabryka została nagrodzona Brązowym Medalem na Wystawie w Zgorzelcu. Na początku lat 20. XX wieku właścicielem kaflarni w Giebułtowie, został Alois Chwieralski, właściciel kaflarni w Olszynie. W 1927 roku firma funkcjonowała jako Chwieralski & Rauch. W połowie lat 30. XX, z powodu kryzysu światowego, kaflarnia została sprzedana. W latach 50. XX wieku kaflarnia jeszcze funkcjonowała a w latach 60. XX wieku obiekty kaflarni zostały rozebrane…

Kafle z pieca były w dobrym stanie. Białe zostały tylko oczyszczone, natomiast z kafli biskwitowych usunęliśmy farbę i uzupełniliśmy ubytki. Część z elementów została poddana panelizacji w naszej pracowni i wówczas rozpoczęliśmy montaż pieco-kominka.

Do odbudowy pieca użyliśmy dużych drzwiczek z szybą witroceramiczną. Do paleniska powietrze jest pobierane z pomieszczenia poprzez dwie niewielkie kratki stalowe. Zastosowaliśmy klapę Moritza, dzięki czemu urządzenie ma tzw. krótką drogę do komina i może funkcjonować jako kominek. System akumulacyjny jest zbudowany w systemie kanałowym. 

Piec został przywrócony do historycznej bryły z lekką modyfikacją polegająca na dostawieniu do izolowanej ściany historycznymi kaflami.

Jeszcze czeka na wyschnięcie a potem nastąpi ostateczne spoinowanie i scalenie kolorystyczne…

Tags:

Comments are closed

Latest Comments

Brak komentarzy do wyświetlenia.