Piecokominek z orłem z wytwórni książąt Czartoryskich w Szówsku

To był długo wyczekiwany moment, gdy udało się z sukcesem zakończyć zlecenie i ujrzeć na naszych twarzach radość, ulgę i dumę… 

W naszej pracy nie raz zdarzają się wymagające zlecenia, ale to należało do tych najtrudniejszych.

Polegało bowiem na tym, by wyszukać odpowiedni okaz dawnego pieca a następnie znaleźć mu godny dom, w którym zamieszka i będzie dumnie zdobić.

I to się nam udało…

Komplet kafli przywędrował do nas z Podkarpacia, z miejscowości Jarosław, pod którym to funkcjonowała jedna z większych i niegdyś bardziej znanych wytwórni kafli. Mowa o kaflarni w Szówsku.

Założycielem kaflarni (obok własnej cegielni) powstałej w 1897 roku był ks. Witold Czartoryski. Zakład powstał w 1918 roku. Powierzchnia całego przedsiębiorstwa obejmowała 38 ha. Zakład składał się z 20 budynków (5920 m²). Produkcja przedwojenna wynosiła 400 000–500 000 sztuk kafli rocznie.

Organizacja zbytu obejmowała liczne przedstawicielstwa: Inż. Mastalski i Kondratowski na Lwów, Tarnopol i okolicę – przedstawicielstwo i wyłączna sprzedaż. Sikora, Przemyśl-Zasanie. Wyłączna sprzedaż na Przemyśl. Chomiak, Sambor. Wyłączna sprzedaż na Sambor, Stryj, Stanisławów, Kołomyję. Stanisław Mitera, Bochnia, Pl. Gazaris, wyłączna sprzedaż na Kraków i województwo. Firma przez jakiś czas posiadała własny sklep w Krakowie, jego kierownikiem była Marsoygowa.

Kaflarnia prezentowała swoje wyroby na Powszechnej Wystawie Krajowej w 1928 roku w Poznaniu.

W 1930 roku podawano datę powstania zakładu: 1891 rok.

W ofercie zakładu były: cegła ręczna, maszynowa, pusta, kominówka, dachówka, sączki. Kafle piecowe, naczynia kuchenne, naczynia fajansowe, płytki posadzkowe.

Ostatnim właścicielem zakładu był Włodzimierz Czartoryski.

W 1946 roku kaflarnia była nieczynna ze względu na zniszczenie komina i zdekompletowane maszyny. W 1948 roku a formalnie w 1950 roku, orzeczeniem Ministra Przemysłu Lekkiego nr 40 zakład został znacjonalizowany. Przez jakiś czas ponownie funkcjonował. Z 1949 roku pochodzi opis inwentaryzacyjny.

Zakłady funkcjonowały w latach 1961-63 w ramach Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej w Jarosławiu (1951-1993).

Kafle, które do nas trafiły nie były w najlepszym stanie. Każdy z nich wymagał konserwacji. Należało też przeprowadzić inwentaryzację i zrobić nowy projekt, ponieważ w międzyczasie powstała koncepcja, by do zabudowy piecowej wykorzystać współczesny wkład kominkowy z szybą witroceramiczną zasłonięty oryginalnymi, zabytkowymi ażurowymi drzwiczkami piecowymi.

Tak też zrobiliśmy i każdy kafel został poddany drobiazgowej renowacji, a część z nich została odtworzona.

Cały piecokominek został odbudowany w tradycyjnej technologii zduńskiej. 

Po montażu i wyschnięciu, przeprowadziliśmy prace wykończeniowe, w zakres których wchodziły ostatnie uzupełnienia, spoinowanie i scalenie kolorystyczne a także subtelne pozłocenie na zimno kafli i drzwiczek.

Całość prezentuje się znakomicie, ale czekamy na finalne wykończenie całej przestrzeni mieszkalnej, by pokazać blask piecokominka i jakość naszych usług :-).

 

Tags:

Comments are closed

Latest Comments

Brak komentarzy do wyświetlenia.