Z domu na wsi na parter domu na Poznańskich Ogrodach

W pewnym starym domu w okolicach Jarocina, nadającym się do rozbiórki, zachował się piec kaflowy pochodzący z fabryki Augusta Hoffmeistera z Głogowa…

Kaflarnia ta została założona w 1863 lub w 1874 roku, przez Augusta Hoffmeistera (1842-1926). Była jednym z największych i najbardziej znanych producentów kafli. Wielokrotnie zdobywała nagrody na licznych wystawach i targach, m.in. w 1878, w 1881 roku w Breslau (Wrocław) i w 1880 roku w Liegnitz (Legnica). August Hoffmeister, w latach 1890-1905, był przewodniczącym Rady Miasta w Głogowie i członkiem Rady Powiatu; jednocześnie w latach 1898-1912, był członkiem niemieckiego Reichstagu. Oprócz kaflarni (przy Rüsterstraße 31, ob. ul. Elektryczna), A. Hoffmeister produkował cement, beton i żelbet oraz celubitowe podłogi, wykładziny i terazzo. Jego wspólnikiem był Johannes Vogt. We wsi Biechów (dawniej Oderhorst), w bezpośrednim sąsiedztwie Huty Miedzi Głogów, znajduje się zachowane mauzoleum rodziny Hoffmeisterów. W grobowcu złożone są ciała Augusta, jego żony Gertrude (1852-1933) i Ernsta Vogta (zięcia, 1863-1935). Podczas II wojny światowej zakład został zniszczony. 

Wracając jednak do pieca, został on pozyskany przez młodą parę, która zamierzała go postawić w nowym domu. Pierwotne plany dotyczyły budowy lub kupna domu w okolicy Poznania, ułożyło się jednak tak, że jego właściciele kupili parter domu na Poznańskich Ogrodach. I tam miał stanąć ów piec…

Naszym zadaniem była renowacja wszystkich kafli i wtórna odbudowa pieca.  Po jego demontażu kafle biskwitowe powędrowały do pracowni i rozpoczęliśmy ich renowację a białe kafle, ze względu na ich stan i tzw. głuchość – na śmietnik. Ozdobne kafle zostały poklejone, uzupełnione i pomalowane farbę podkładową. Po skończonej renowacji, kafle przez kilka tygodni czekały na montaż…

Okazało się jednak, że trafią do domu, w którym zabraknie miejsca i możliwości, na odtworzenie bryły pierwotnego pieca. Po długich konsultacjach, zapadła decyzja o budowie kominka, w obudowie portalowej, z wykorzystaniem kafli frontowych pieca. Do wypełnienia frontu dawnej bryły, wykorzystaliśmy nowe kafle białe. Sercem kominka stał się wkład Unico, wykonany na zamówienie, z szybą wielkości tradycyjnych drzwiczek piecowych, dostosowaną do drzwiczek ażurowych, które również zostały poddane renowacji i wtórnemu niklowaniu. Cała zabudowa została wykonana z cegieł szamotowych i pokryta tynkiem zduńskim.

Tags:

Comments are closed

Latest Comments

Brak komentarzy do wyświetlenia.