Zielony kominek Roll & Kreutz pod Lesznem

Miał być piec a powstał kominek. Miało być miło, lekko i przyjemnie a było dużo pracy…

To historia renowacji kafli pochodzących z wytwórni Roll & Kreutz z Lubska, dawniej Sommerfeld, z 1913 roku.  Firma powstała w 1883 roku. Jej założycielem był Emil Freytag. W 1897 roku produkowała cegły i handlowała betonem, gipsem i materiałami budowlanymi. W późniejszym czasie kupiono cegielnię w Baudach (Budziechów) i wprowadzono produkcję kafli piecowych. W 1898 roku, właścicielem zakładu był Wilhelm Roll a prokurentem Theodor Freytag. Kapitał zakładu wynosił 200 000 marek. W 1900 roku, Freytag otworzył własną cegielnię w miejscowości Gassen N.L. (Jasień) jako Th. Freytag & Comp, która funkcjonowała do 1945 roku. Kaflarnia Wilhelma Rolla, była wzmiankowana w 1902 roku, jako Freytag, Roll & Kreuz, G.m.B.H. W 1913 roku, właścicielem przedsiębiorstwa był Karl Kreutz (wspomniany jako Ofenfabrikant). W 1920 roku, zakład występował jako Ofenfabrik Roll & Kreuz. W tym okresie, produkcja roczna kafli w zakładzie w Baudach, wynosiła 7000 sztuk. Podczas II wojny światowej, w zakładach pracowali pracownicy przymusowi. Po II wojnie światowej, w Lubsku produkowano kafle piecowe. W 1951 roku, powstały Lubskie Zakłady Ceramiki Budowlanej w Lubsku. obejmujące: cegielnie Jasień I, Jasień II i Drzeniów oraz Poznańskich Zakładów Ceramiki Czerwonej w Poznaniu (cegielnie: Glinka Górna, Budych I, Budych II, Kaflarnia, Fabryka Wyrobów Szamotowych, Dachówczarnia I i II, Klinkiernia Lubsko I i II). Kaflarnia w Lubsku, działała do 1970 roku przy ul. Kolejowej. Do 1993 roku, funkcjonowała cegielnia Luwena, zatrudniająca w szczytowym momencie produkcji, 1200 robotników. Do dziś, zachowały się ruiny zakładu.

Wracając do kafli, to pochodziły one z amatorsko rozebranego pieca i przez kilka lat były przechowywane w niesprzyjających warunkach.  Praktycznie wszystkie były w pewnej mierze uszkodzone i wymagające renowacji. Ze względu na ich stan podjęliśmy decyzję o budowie kominka, w którym kafle będą tylko ozdobą… W związku z tym, iż pierwotnie były wykorzystane jako tradycyjny narożny piec kaflowy, trzeba było także całość przeprojektować i dostosować do nowego wnętrza, eliminując niektóre elementy z pierwotnej bryły. 

Po kilku miesiącach żmudnej pracy związanej z renowacją, zbudowaliśmy kominek nawiązujący do dawnego kształtu. Sercem kominka stał się wkład kominkowy firmy Unico.  Jesteśmy zadowoleni z naszej pracy!

Tags:

Comments are closed

Latest Comments

Brak komentarzy do wyświetlenia.