Kominek z wykorzystaniem ponad 80-letnich kafli w stylu ludowym.
Kafle poddane renowacji, pochodzą z wytwórni Gustava Schwendke z Brzegu Dolnego, dawnego Dyhefnfurth, pow. wołowski, woj. opolskie. Założycielem kaflarni był mistrz garncarski Gustav Schwendke. Fabryka powstała najprawdopodobniej w 1851(5) roku (być może w 1817 r., z pewnością w 1860 roku) i funkcjonowała do zakończenia II wojny światowej.
Firma Schwendke & Sohn, Gustav rozwijała się prężnie, produkując kafle i wyroby ceramiczne na cały Śląsk. W 1881 roku, została wyróżniona na targach w Breslau (Wrocław). W 1902 roku zatrudniała 80 pracowników. W 1906 roku jako właściciel i zarządca występował Paul Schwendke. Wzmianka także w 1917 roku. W reklamie niemiecko-polskiej anonsowano: Piece kaflowe i kominki we wszystkich kolorach i stylach, piece kaflowe do transportowania, płyty do podług i do ścian. W 1937 roku, firma funkcjonowała jako spółka akcyjna Ofen- und Tonwarenfabrikation Schwendke und Sohn.
W 1949 roku, kaflarnia została znacjonalizowana i weszła w skład Zakładów Produkcyjnych Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej. Do dziś zachowała się tzw. Kamienica „Amelia”, w której znajdowały się biura i (być może) mieszkanie właścicieli firmy. Cały zakład mieścił się z tyłu budynku. Kamienica po remoncie została zamieniona w apartamentowiec. W 1937 roku firma posiadała własny skład handlowy we Wrocławiu przy Weisenburger Platz.
Ten kominek powstał z kafli, które tak naprawdę kupiliśmy dla siebie… Pozyskaliśmy je w Warszawie ale trafiły do szczecińskiego domu, do ludzi, którzy byli ich warci :-).
Kafle piecowe stały się przepiękną ozdobą minimalistycznego wnętrza. Po niewielkiej renowacji, wykorzystaliśmy je do budowy kominka w stylu, w pewnej mierze przypominającym piece kaflowe z Tyrolu. Nowoczesny wkład kominkowy został schowany za blisko 100-letnimi ażurowymi drzwiczkami pochodzącymi z wytwórni Herzfeld & Victorius z Grudziądza. Płyta przykrywająca kominek, to nic innego jak żeliwne płyty wykorzystywane w tradycyjnych kuchniach kaflowych. Dzięki nim można podgrzać strawę lub grzane wino i jednocześnie odzyskać więcej ciepła. Kominek został wykonany w technologii zduństwa nowoczesnego.
Comments are closed