Perełka ze szczecińskiej Villi Ida z 1899 roku

Trafiło do nas kolejne niezapomniane zlecenie…

To szczecińska perełka!

Unikatowy kominek zachowany w „Willi Ida” z 1899 roku, przy ul. Piotra Skargi 18 w Szczecinie, wykorzystywanej aktualnie jako Przedszkole nr 30 „Chochlik”. 

Bezpośrednim zleceniodawcą był Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie czyli po prostu: Miasto Szczecin.

Wspomniana willa to dom zbudowany dla radcy prawnego Theobalda Ackermanna, według projektu znanego szczecińskiego architekta Wilhelma Trosta. Budynek nosił nazwę „Villa Ida” (taki napis umieszczono na szczycie fasady) na cześć żony właściciela – Idy Ackermann, z domu Pahl. Później budynek kupił Karl Wenzel i przebudował go w duchu modernizmu. Wrażenie do dziś robi wspaniały ogród otaczający willę.

Ten piękny kominek od początku robił wrażenie, jednak po dokładnej analizie łatwo można było zobaczyć, iż każdy kafel miał mniejsze lub większe uszkodzenia. Czekało nas 100% „łatania”… Niektóre kafle wyglądały jak po celowym ostrzale lub skutecznym uderzaniu młotkiem. Z pewnością udział w dewaloryzacji miały dzieci, ale przypuszczać należy, że zniszczenia sięgały kilkudziesięciu lat…

Nasze prace rozpoczęliśmy od demontażu i zabezpieczenia miejsca. Palenisko kominkowe pojechało do zaprzyjaźnionej firmy w Kłobucku a komplet kafli do naszej pracowni na Łasztowni. Wszystkie kafle zostały wyczyszczone i sumiennie odrestaurowane. Gdy wszystko było gotowe, wróciliśmy do przedszkola i w kilka dni odtworzyliśmy kominek, scalając go kolorystycznie i jednocześnie „złocąc” płatkami złota. 

Jak wyszło? Łatwo ocenić na podstawie fotografii.

W tym samym miejscu musimy wspomnieć o znalezionych skarbach ale szerzej o tym w relacji portalu wszczecinie.pl. 

Comments are closed

Latest Comments

Brak komentarzy do wyświetlenia.